Od 1 stycznia 2025 r. beneficjenci programu „Czyste Powietrze” będą musieli przeprowadzić obowiązkową termomodernizację – zakomunikował w środę wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Robert Gajda. Wiceszef Funduszu podczas konferencji prasowej, w której wziął udział również wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, poinformował, że od nowego roku należy spodziewać się kolejnej zmiany w programie „Czyste Powietrze”.
Zmiany Od Nowego Roku
Jak wyjaśnił Gajda, od 1 stycznia 2025 r. beneficjenci programu będą zobowiązani przeprowadzić obowiązkową termomodernizację domu. „Termomodernizacja będzie związana z dużymi zmianami na początku przyszłego roku” – dodał Gajda. Na pytanie od dziennikarza, czy to oznacza, że termomodernizacja w programie „Czyste Powietrze” będzie obowiązkowa od nowego roku, odpowiedział: „dokładnie tak”.
zobacz również
Nowe Zasady Dotacji
Gajda odniósł się również do zmian w „Czystym Powietrzu”, które zaczęły obowiązywać od 14 czerwca br. Od tego dnia dotacje przyznawane są tylko na pompy ciepła z listy zielonych technologii i materiałów (ZUTMiM). Wymóg wyboru takiego urządzenia wiąże się jednocześnie z koniecznością przeprowadzenia audytu energetycznego. Obok pomp ciepła, wymóg wyboru z listy ZUTMiM dotyczy również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie.
Wzrost Zainteresowania Programem
Jak wyjaśnił wiceszef NFOŚiGW, mimo wprowadzenia obostrzeń, tygodniowa liczba składanych wniosków w programie wzrosła. „Dotychczas to było średnio 5,5 tys. wniosków tygodniowo. W zeszłym tygodniu, pierwszym po zmianach, było ich ok. 6,4 tys.” – podał Gajda.
Polecimy Ci sprawdzoną firmę, która zajmie się wszystkim od A do Z! Termomodernizacja, fotowoltaika, wymiana pieca.
Jestem zainteresowany
Przyszłość Listy ZUM
Od 2025 r. na liście ZUM będą tylko pompy ciepła, których parametry potwierdzone są kompletnie przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA. Pod koniec lutego br. zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął uchwałę ws. zmian w programie antysmogowym „Czyste Powietrze”. Zdecydowano m.in., że dofinansowanie do pomp ciepła będzie przysługiwało tylko na zakup tego typu sprzętu z listy ZUM.
Uzasadnienie Decyzji
Decyzja była tłumaczona m.in. opiniami ekspertów i branży, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Zwracano uwagę, że konsumenci pomp ciepła nie mają czasu, aby różnicować bardzo dobrej jakości urządzenia produkowane np. w kraju przez krajowego producenta, który spełnia wymagania, od chińskich, które tego nie robią. Fundusz zwracał również uwagę na to, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.
„Czyste Powietrze” to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać pieniądze na wymianę niesprzyjających środowisku naturalnemu źródeł ciepła oraz na poprawę efektywności energetycznej budynku, m.in. poprzez jego docieplenie.
Tu Byłem Tony Halik 2O24